Měření zraku
Měření zrakové ostrosti optometristkou probíhá v naší optice každý den. Přečtěte si, co to všechno obnáší:
Základem správného vyšetření je osobní rozhovor. Optometrista musí poznat co nejlépe vaše potíže, pracovní návyky i zrakové požadavky, oční i celkový zdravotní stav. Zajímají ho koníčky, čas strávený za volantem či displejem počítače.
Následuje objektivní vyšetření přístrojem – autorefraktokeratometrem, které je však pouze orientační a NESLOUŽÍ k předpisu brýlí. Optometrista pak zjišťuje jak vidíte bez korekce, posoudí postavení očí, oční pohyby a základní testy binokulárního vidění. Poté měří tzv. subjektivní refrakci, tedy hodnoty dioptrií na základě vašich odpovědí v sérii testů na optotypech (písmena, znaky). Zde zjistí zda máte krátkozrakost, dalekozrakost či astigmatismus. Následuje akomodační vyvážení, dokorigování při binokulárním pohledu a měření vidění do blízka. Podle typu obtíží může každé vyšetření probíhat trochu jinak. Např. při binokulárních vadách je nutno absolvovat další časově náročnější testy.
Na závěr byste se měli v nové korekci projít a vyzkoušet si její vnímání v pohybu. Celé vyšetření trvá přibližně 30 minut, běžně i déle, proto si na vyšetření vyhraďte dostatek času. Nedílnou součástí je pak vysvětlení vaší vady a pomoc s výběrem optimálního řešení korekce. Na návštěvu optiky tedy budete potřebovat alespoň hodinu času.
Aplikace kontaktních čoček
Co Vás čeká?
Pokud jste kontaktní čočky nikdy nenosil/a, je nutné nejprve absolvovat aplikaci kontaktních čoček. Optometristka se vás nejprve vyptá na vaše zrakové potřeby a potíže, pracovní návyky, koníčky a zdravotní stav. Provede potřebné vyšetření očí, zrakové ostrosti a podle vašich potřeb a parametrů oka vybere nejvhodnější typ kontaktních čoček. Následně vám nasadí diagnostický pár, zhodnotí zrakovou ostrost a zda vám čočky na oku správně sedí. Poté vás naučí s čočkami manipulovat, nasazovat a vyjímat z oka, čistit je a vše potřebné, abyste je mohl/a bezpečně nosit. Podle typu kontaktních čoček s vámi sjedná termín následné kontroly.
Až po této kontrole si můžete objednat či zakoupit vybraný typ kontaktních čoček. Objednávat můžete osobně nebo telefonicky. Jakmile budou vaše čočky připravené, budeme vás informovat formou SMS.
Co budete k aplikaci či kontrole potřebovat?
Brýle, které nosíte, příp. záznam o jejich hodnotách. Pokud už jste čočky nosil/a, vezměte s sebou krabičku, nebo jiný záznam o typu čoček a roztoku, které používáte. Dámy prosíme, aby přišli na aplikaci bez nalíčení a s krátkými nehty. U dětí do 15 let je nutné mít písemné potvrzení o souhlasu očního lékaře s nošením kontaktních čoček. Na kontrolu kontaktních čoček mějte čočky minimálně 3 hodiny nasazené v očích.
Jak dlouho to trvá?
První aplikace zabere přibližně 60 minut. Při složitějších refrakčních vadách je nutno diagnostický pár objednat, pak je třeba dvou a více návštěv. To se týká zejména čoček ke korekci astigmatismu a multifokálních čoček.
Na co nezapomenout?
NIKDY nepoužívejte kontaktní čočky, ve kterých jste nebyl/a odborně zkontrolován/a. Špatně padnoucí čočky Vám mohou vážně poškodit oči, byť se zpočátku mohou zdát pohodlné.
Dodržujte pečlivě pravidla a pokyny, které od optometristky obdržíte. Dodržujte pravidelné kontroly v kontaktních čočkách nejméně 1x ročně. Jedině tehdy je nošení kontaktních čoček bezpečné!
Vše kolem brýlí
Jaké brýle u nás najdete? Jakékoliv. Máme brýle luxusní a značkové i velmi levné, elegantní i sportovní, pro dospělé, teenagery i pro děti, výrazné i nenápané, masivní i lehoučké jako pírko. Brýle máme rády a proto je vybíráme s největší péčí, abychom mohli nabídnout ty pravé pro každého zákazníka. Nehledíme však jenom na vzhled. Jsme odbornice, které při výběru berou v potaz i jaké dioptrie bude obruba nosit a zda v ní budou brýlové čočky dobře vypadat. Většinu brýlí samy zhotovujeme v naší optické dílně. Běžné typy čoček pak zabrousíme i do druhého dne od objednání.
Opravy
Výměna šroubku, rovnání, čištění, výměna sedel či dotažení brýlí. To jsou nejčastější zásahy, které brýle potřebují. Netrapte se s brýlemi, co sjíždí z nosu či vypadávajícím sklem. Většinu z těchto oprav zvládneme na počkání. Poradíme si i s letováním prasklých obrub, či výměnou poškozené stranice.